Czy bezsenność to wciąż współcześnie duży problem?

Jednym z największych wyzwań współczesnych społeczeństw są na pewno choroby cywilizacyjne. Wszyscy cierpimy w zasadzie już na jakieś formy nerwicy i przybywa chorych na depresję. Najbardziej jednak intensywnym i najczęściej występującym zaburzeniem jest bezsenność. Może to wynikać z uwarunkowań genetycznych, ale także środowiskowych. Poza tym bardzo często po prostu nie dbamy o siebie i prowadzimy nerwowy styl życia. W efekcie coraz częściej zadajemy sobie pytanie – czy rzeczywiście cierpię na bezsenność? Jeżeli taki problem zostanie zdiagnozowany, to przede wszystkim trzeba podjąć leczenie.

Czy terapia bezsenności jest rzeczywiście skuteczna?

Oczywiście wielu specjalistów zajmujących się psychologią i psychiatrią stale będzie badać takie zagadnienia i szukać coraz to lepszych rozwiązań terapeutycznych, aby zagwarantować mam zdrowsze życie. Jednym z ciekawszych rozwiązań będzie na pewno terapia bezsenności będąca aplikacją, którą sobie instalujemy na komputerze. Jest to w praktyce sześciotygodniowy program, który będzie bazować na terapii poznawczo behawioralnej. Oczywiście kluczową kwestią jest tutaj otwarte przyznanie, że mamy problem, a więc musimy sobie sami powiedzieć – cierpię na bezsenność. Dopiero wtedy, gdy stawimy czoła faktom, będziemy mogli liczyć ma jakąś poprawę.

Kto najczęściej statystycznie wypowiada frazę – “cierpię na bezsenność”?

Oczywiście bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, czy jesteśmy w grupie ryzyka. Są pewne zawody, które będą szczególnie narażone na właśnie takie dysfunkcje psychiczne. Z pewnością należy tu wymienić wszystkie służby, ale też prawników lub lekarzy. Poza tym bardzo ważną kwestią będzie tutaj analiza naszych zwykłych codziennych przyzwyczajeń. Okazuje się, że bezsenność o wiele częściej będzie występować u osób, które na przykład nadużywają alkoholu oraz kawy i nie uprawiają żadnej dyscypliny sportowej. Tymczasem, jeżeli do takiej terapii dodamy właśnie, chociażby jeżdżenie na rowerze albo bieganie, to automatycznie zauważymy, że sen zaczyna wracać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*